<< Vissza
DVD - ről
A Windows 8 telepítése lépésről lépésre
Geeks.hu címkék:
2012 augusztus elején elkészült a Windows 8 végleges verziója. Most bemutatjuk a telepítés menetét, lépésről lépésre.
A cikk a Windows 8 RTM alapján készült. Az írásban szereplő információk a következő Windows 8 verziókra érvényesek: Windows 8, Windows 8 Pro
Ebben a cikkben azt az egyszerű alapesetet vesszük, amikor a Windows 8-at egyedüli OS-ként használjuk. Ez a Windows 8 esetében sokszor lesz valós forgatókönyv; egy korábbi cikkünkben már megírtuk, hogy sok esetben kell a Windows 8-at teljesen újratelepíteni, a meglévő OS-t ugyanis sajnos csak akkor lehet a programok és beállítások megtartásával frissíteni, ha Windows 7-ről váltunk, és nem akarunk 32-bites OS-t 64-bitesre cserélni (vagy esetleg fordítva).
A Windows 8 telepítője sok rokonságot mutat a Windows 7 telepítőjével, a folyamat során több olyan opció is lesz, ami már ismerős a Windows 7 (vagy akár a Windows Vista) telepítőjéből, azonban a Microsoft igyekezett a lehetőségekhez képes leegyszerűsíteni a folyamatot, így aki nem akar a részletes beállításokkal foglalkozni, az akár néhány kattintással megúszhatja az egész procedúrát.
Cikkünkben a Windows 8 Enterprise változatát használtuk, annak is a 32-bites változatát, de a leírtak alkalmazhatók a Windows 8-ra és a Windows 8 Pro változatára is.
Windows 8 telepítése
Indítsuk el a számítógépet vagy a notebookot úgy, hogy CD/DVD lemezről bootoljon. A legtöbb alaplap esetében a boot médium kiválasztható egy gyorsmenüből is, ha a gép indulásakor megnyomjuk a megfelelő billentyűt – ami általában az F2, F8 vagy F12 billentyű szokott lenni. Ha gépünkben nincsen ilyen lehetőség, akkor lépjünk be a BIOS-ba és állítsuk át kézzel a bootolási sorrendet (ebben az esetben a folyamat végén ne felejtsük el visszaállítani az eredeti állapotot). A telepítéshez használható USB stick elkészítéséhez segítséget jelenthet egy korábbi írásunk, amelyet még a Windows 7 telepítőjével készítettünk, a folyamat lépései azonban ugyanazok a Windows 8 esetében is.
Az indulás után a telepítőnek egy-két percre van szüksége ahhoz, hogy az előkészületi munkákat elvégezze.
Az első ablak a korábbi Windows verziókból már ismerős; az OS nyelvét, a lokalizációt és a billentyűzet nyelvét kell kiválasztanunk. Egyelőre magyar nyelvű Windows 8 nincsen, így az angolt választottuk ki – a másik két opció esetében viszont természetesen a magyart állítottuk be. Tovább a Next gomb segítségével léphetünk.
(Ami változást észrevehetünk a felületen, az az, hogy a háttér és az ablak színe a Windows 8 esetében ezúttal teljesen egyszerű, a Microsoft nem használt színátmeneteket sem. Viszont érdekes, hogy az ablak stílusa, a lekerekített sarkokkal, a vissza és bezárás gombokkal valamint az áttetsző kerettel, továbbra is a Windows 7-et idézi.)
A következő ablakban el kell fogadnunk a licencszerződést (pipa az I accept the licence terms felirat elé), majd ki kell választanunk a telepítés típusát. Mivel most azt feltételezzük, hogy a rendszert frissen telepítjük fel, a második opciót, Custom, (advanced), kell választanunk.
A soron következő ablak szintén ismerős lehet a Windows Vista illetve a Windows 7 telepítőjéből, itt azt kell megadnunk, hogy az operációs rendszer melyik merevlemezre illetve azon belül is melyik partícióra kerüljön. Esetünkben a gépben egyetlen egy 60 Gbájtos SSD volt, így nem volt nehéz dolgunk.
Arra figyeljünk, hogy a telepítő a kiválasztott partíciót megformázza, így az összes rajta lévő adat elvész – ennek akkor lehet jelentősége, hogy korábban mondjuk Windows XP-t használtunk, és a rendszerpartíción is tároltunk adatokat. A telepítés a partíció kiválasztása után a Next gombbal indítható el. Amennyiben nem szeretnénk a merevlemez teljes kapacitását használni (egy 1 Tbájtos HDD esetében például jobban járunk, ha készítünk egy kisebb, 64-128 Gbájt kapacitású rendszerpartíciót), kattintsunk a Drive options (advanced)menüpontra, majd hozzunk létre új partíciót a New gomb segítségével. Miután kattintottunk, be kell állítanunk a partíció kívánt méretét – az adatot Mbájtban kell beírnunk. A Windows 8 helyes működéséhez szükség van egy másik partícióra is, ezért a telepítő készít egy 350 Mbájtosat is – erre vonatkozóan figyelmeztető üzenetet is kapunk.
Ha nem látszik egyetlen egy HDD sem, vagy nem látszik az a HDD, amelyikre a Windows szeretnénk feltelepíteni, akkor a Load Driver menüpont segítségével tölthetjük be a RAID/SCSI vezérlő vagy az IDE kontroller illesztőprogramját.
A telepítő most felmásolja a fájlokat. Windows verziótól és a gépünk teljesítményétől függően a művelet 5-30 percnyi időt vesz igénybe – ez a telepítés leginkább időigényes része.
Ha elkészült a fájlok felmásolásával és az alapvető konfigurációkkal, a Windows 8 telepítője újraindítja a számítógépet.
Kezdeti beállítások
A telepítés végeztével még nem vehetjük rögtön használatba a gépet, néhány alapvető beállításon túl kell esni. A sorban az első a színséma beállítása és a számítógép nevének megadása.
A második képernyőn további beállításokat érhetünk el – feltéve, hogy akarunk ezekkel bajlódni. Ha nem, akkor a Use express settings gombra kattintva a Microsoft által legjobbnak vélt beállításokat is használhatjuk.
Ebben az esetben a gép automatikusan letölti és telepíti a frissítéseket, bekapcsolja a vírusirtót, az Internet Explorer használni fogja a Do Not Track opciót, a Windows 8 küld visszajelzéseket a szoftver használatával kapcsolatban a Microsoftnak, az alkalmazások használni fogják a GPS adatokat (ha vannak) és a Windows 8-ban beállított nevünk és képünk, valamint a megosztások is aktívak lesznek.
Logikus módon, ha az egyéni beállítást (Customize) választjuk, akkor a fenti opciókat állíthatjuk be egyéni ízlésünknek megfelelően. Az alapbeállítások nem egyeznek az expressz mód beállításaival, a Microsoftnak például nem küld alapból adatokat a gép.
Az alábbi képernyő már közös: a Windows 8 felhasználói fiókunk típusát választhatjuk ki. A Microsoft alapesetben azt javasolja, hogy Live ID azonosítónkkal jelentkezzünk be, aminek elsősorban az az előnye, hogy a beállításokat és egyes személyes adatokat könnyedén (és automatikusan) szinkronizálhatunk két vagy több gép között, valamint azonnal működni fog minden olyan szolgáltatás, ami egyébként Windows Live ID azonosító megadását igényli – ilyen például a SkyDrive és néhány Microsoft app is.
A Live ID-vel való bejelentkezésnek tulajdonképpen nincsen hátránya, bár egyeseknek gond lehet, hogy a bejelentkezéshez mindig jelszót is fog kérni a Windows 8 (emellett a személyes mappánknak is rövidített neve lesz, de ezen nem olyan nehéz azért túllépni). Az online fiókos bejelentkezéshez csupán a Live ID azonosításhoz használatos e-mail címünket kell megadni (illetve a bejelentkező képernyőn majd a jelszavunkat is).
Aki online fiókot szeretne használni, de nincs Live ID azonosítója, az a Sign up for a new e-mail addressfeliratra kattintva regisztrálhat – a Windows 8 ugyanazokat az adatokat kéri el, mintha a weben regisztrálnánk.
Aki az előnyök ellenére inkább a hagyományos megoldásban gondolkodik, az pedig a Sign in without a Microsoft accout feliratra kattintson, majd válassza a Local Account lehetőséget. Ebben az esetben a gépek közötti szinkronizációt nem tudjuk működésre bírni, az alkalmazásokban azonban külön is beállíthatjuk a bejelentkezési adatokat, így minden online jelenlétet igénylő app működni fog – persze sokkal macerásabb, ha minden programnál külön kell az adatokat beírni, de a lényeg az, hogy működik a dolog. Egyébként a fiók típusának megváltoztatására később is van lehetőség, így nem jelent gondot, ha esetleg később meggondolnánk magunkat. A cikk készítése során Live ID azonosítóval jelentkeztünk be, de a továbbiak szempontjából ennek nincs jelentősége.
Amennyiben úgy döntünk, hogy nem kérünk az online szolgáltatásokból, akkor a felhasználói nevünket és a jelszavunkat az alábbi képernyőn adhatjuk meg:
Ezzel a telepítés elkészült! A felhasználói név megadása után már a bejelentkező képernyő köszönt – belépéshez kattintsunk a képre, majd a nevünkre, és írjuk be a jelszavunkat.
A legelső alkalommal a belépés néhány percet vesz igénybe, mert a Windows előkészíti az asztalt, a személyes mappákat és az alkalmazásokat, a második alkalomtól azonban villámgyors lesz a beléptetés.
Amikor a Start képernyő megjelenik, a Windows 8 telepítésével teljesen készen vagyunk, gépünket használatba is vehetjük.
A klasszikus asztal felületet a bal alsó sarokban megjelenő csempével érhetjük el. A Windows 8-ban egyes testreszabási lehetőségek (pl. háttérkép választása) csak aktivált OS-sel érhetők el.
Forrás: Geeks.hu