<< Vissza
USB - ről
USB telepítő készítése lépésről lépésre
Időről időre felvetődik a kérdés, Hogyan telepítsük a Windows különböző kiadásait hagyományos módon, azaz, MBR lemezre? Sajnos ezekben az esetekben minden alkalommal valamelyik angol vagy magyar oldalon található linkhez irányítjuk a kérdezőket ahelyett, hogy a saját írásainkról szóló linket mutatnánk be számukra.
Éppen e miatt hiánypótlónak szánom az írást a később megjelenő Windows 7 telepítéssel együtt azzal tudattal, hogy a DW-közösség tagjai jó részének a telepítés menete, a leírás lépései, pestiesen szólva, szinte már a könyökén jön ki, de legalább annyian vannak azok is, akiknek nagy segítség lesz a jövőben a telepítés menetéről szóló leírás. Ismerjük a mondást, mely szerint, minden új tagunknak, minden DW-cikk új!
A telepítés előkészítése
- a telepítés jó alkalom arra, hogy előtte megvizsgáljuk, a SATA Mode AHCI-ra van-e állítva, amennyiben nem, állítsuk be;
- keressük fel a gép gyártói oldalát és nézzük meg, található-e új frissített BIOS kiadás, ha igen, még a telepítés előtt végezzük el a frissítést, amennyiben szükséges (nézetem szerint akkor szükséges, ha a gépen található és az újabb kiadás között 2-3 év telt el, illetve új Windows kiadás telepítése előtt állunk, mert egyéb esetekben nem vagyok híve a BIOS babrálásának, frissítésének);
Amire szükségünk lesz
Gépigény (minimális):
- Processzor: 1 gigahertzes (GHz) vagy gyorsabb, PAE-, NX és SSE2-támogatással (további információ)
- RAM: 1 gigabájt (GB) (32 bites) vagy 2 GB (64 bites);
- Merevlemez-terület: 16 GB (32 bites rendszerhez) vagy 20 GB (64 bites rendszerhez);
- Videokártya: a Microsoft DirectX 9-es verzióját támogató grafikus eszköz WDDM-illesztőprogrammal. Forrás
- további tudnivalókért futtassuk a frissítési segédet
Fontos:
Az első és legfontosabb teendőnk a Windows Compatibility Center felkeresése, ahol felmérhetjük gépünk Windows 8.1 operációs rendszerre való alkalmasságát. Ezzel a lépéssel sok későbbi bosszúságtól kíméljük meg magunkat!
Eszközök
- egy Microsoft fiókra és egy, az ellenőrzés visszaigazolására alkalmas második e-mail címre, melyet a telepítés közben meg kell adnunk;
- Windows 8.1 .iso-ra, mely .rar formátumban letölthető innen…. Windows 8.1 With Update Retail és Volume MSDN Magyar nyelvű 32-64-bit ISO-k …vagy innen…. Windows 8.1 With Update Multiple DW Edition …. az All in One innen…. Windows 8.1 Update AiO (All in One)
- 7-Zip/Winrar, vagy egyéb fájlkezelő programra;
- DVD lemezre és/vagy egy minimum 4gb-os USB-kulcsra, de az AIO esetében egy 8 GB-os USB-kulcs az ajánlott méret;
- telepítő eszköz készítésére alkalmas programra, mely letölthető innen: Rufus …és innen: Windows 7 USB/DVD Download Tool… ugyanis ez a két program minden lehetséges felhasználói igényt kielégít.
A telepítő eszköz elkészítése
1./ Megoldás/USB-kulcs használata
Példánkban a Rufus, kisméretű, de nagy tudású programját fogjuk használni, mert megbízható és szinte mindent tud. A letöltött programot nyissuk meg, majd a tallózzuk be a .rar formátumból kicsomagolt .iso állományt és a programot a lentiek szerint állítsuk be,
majd a Start gombbal indítsuk el a telepítő elkészítését.
2./ Megoldás/DVD lemez használata
Ebben az esetben a Windows 7 USB/DVD Download Tool programot használjuk, mert a program kis mérete és könnyű, egyszerű kezelhetősége mellett nagyszerűen teszi a dolgát.
Nyissuk meg a programot és tallózzuk be az előkészített .iso állományt,
kattintsunk a Next gombra, majd a DVD opcióra
és indíthatjuk is a telepítő elkészítését,
eredményét néhány perc után láthatjuk is.
Másik módszer (szerintem a legegyszerűbb és a legjobb)
Helyezzük be az USB meghajtónkat a számítógépbe, a Windows 8 telepítőlemezt meg a DVD meghajtóba.
Formázzuk le az USB kulcsunkat (továbbiakban Pendrive) NTFS fájlrendszerre. Kötetcimkének bármit megadhatunk (ékezetek nélkül).
Nyissuk meg a parancssor rendszergazdai jogosultsággal, majd írjuk be az alábbiakat.
- E: CD Boot (Nálam az E: a DVD meghajtó jele. Értelemszerűen nálad is azt a betűt kell megadnod, ahol a Windows telepítőd helyezkedik el). Ha beírtad nyomd le az [ENTER]-t.
- Lejebb ugrik egy sorral az alábiakat megadva: E:\>
- Írd be mellé a Cd Boot parancsot, majd szintén [ENTER].
- A következő sorban ezt adja meg: E:\>boot
- Írd utána a következőt: BOOTSECT.EXE /NT60 K: (A K: a saját pendrive - od betűjele legyen, ahova a fájlokat kívánod másolni.)
Fontos: A kis és nagybetűkre nem fontos ügyelni, viszont a szóközökre igen.
Figyelem: A meghajtó betűjeléhez természetesen a te DVD meghajtód betűjekét kell beírni! A K: betű nálam az USB meghajtó betűjele. Mindenki a sajátját írja oda.
- Ha kész vagyunk mindezzel, akkor nyomjunk egy 'Enter' - t. Az alábbi üzenetet kell kapnunk, ha mindent jól csináltunk:
- Bezárhatjuk az ablakot
- Ezután nem kell mást tennünk, min felmásolni a lemez tartalmát a pendrive - ra.
KÉSZ!
Indítsuk újra a számítógépet, hogy kipróbálhassuk a rendszerünket.
Ugyanez a módszer képekben
A Windows 8 telepítése lépésről lépésre
Megjegyzés:
- az alábbiakban látható majd, hogy a telepítés indítása előtt nem formázzuk a lemezt, nem készítünk különféle külső programokkal particiókat, mert tudjuk, hogy a Windows telepítő készlete tartalmaz minden olyan programot, eszközt és lehetőséget, ami a korrekt telepítő eszköz elkészítéséhez, a zökkenőmentes telepítéshez és később a hibamentes működéshez szükséges. Sőt, tartalmaz olyan eszközöket, programokat is, amit egyszerű felhasználóként szinte soha nem használunk, ezeket csak a nagyon hozzáértő kockák ismerik és használják;
- a fentiekből következik, hogy pl. nagyobb méretű HDD esetén, amennyiben adattárolásra, filmek, programok elhelyezésére van szükség, a további particiók elkészítését a telepítés után alakítsuk ki és ezzel egy sor később jelentkező hiba forrását előzzük meg;
- a rendszer partíció ajánlott mérete 80-100 GB, ha nagyméretű, 500 GB vagy nagyobb HDD/SSD lemezzel rendelkezünk, ha nem, akkor sem ajánlott 50 GB alatti méretet megadni azzal együtt, hogy a Windows 8.1 rendszerigénye, mint láttuk, 20 GB;
- a lemez felosztásakor gondoljunk a rendszer számára létrehozandó Backup particióra is, ennek mérete, amennyiben sok tárhellyel rendelkezünk, max. 60 GB javasolható;
Fontos: a kötet felosztásakor ne felejtsük el a meghajtó-betűjel hozzárendelését sem!
- DVD lemezről való indításhoz nem szükséges minden gépnél a boot sorrenden változtatni, mert több gép, mint a Lenovo, Samsung és a HP egyes típusainál ez automatikusan induló folyamat, azaz, gyári beállítás biztosítja az indítást;
- a Windows 8/8.1 .iso állomány tartalmazza a Core és Pro kiadást is, így, aki nem rendelkezik még jogtiszta termékkulccsal, az kísérleti jelleggel, az alábbi kulcsokkal tudja a telepítést folytatni és a telepített rendszert kipróbálni:
Windows 8
Core = FB4WR-32NVD-4RW79-XQFWH-CYQG3
Pro= XKY4K-2NRWR-8F6P2-448RF-CRYQH
Windows 8.1
Core: 334NH-RXG76-64THK-C7CKG-D3VPT
Pro: XHQ8N-C3MCJ-RQXB6-WCHYG-C9WKB
Figyelem: a fenti kulcsok aktiválásra nem alkalmasak!
Telepítés folyamata
Az elkészített USB vagy DVD telepítőt csatlakoztassuk a géphez és az F2/Dell/Esc gombokkal lépjünk be a Bios-ba, navigáljunk el boot sorrend beállításhoz és eszközünket állítsuk első helyre, majd F10, illetve a gépnek megfelelő módon mentsük a beállításokat és lépjünk ki.
A boot sorrend beállítása után indítsuk újra a gépet és fogjunk hozzá a telepítés tényleges feladatához.
A telepítő indulása után a lenti kép fogad bennünket….
….majd a következő lépésben állítsuk be, illetve fogadjuk el a telepítendő nyelvet, idő- és pénzformátumot, illetve a beviteli módot.
Kattintsunk a Telepítésre….
….a telepítés indítása után adjuk meg a termékkulcsot….
….ezzel elindul a telepítés leghosszabb ideig tartó folyamata.
Fogadjuk el a licencfeltételeket…
…a telepítési opciók közül válasszuk az Egyéni módot…
….a következő lépésnél kattintsunk az Új opcióra….
….nyomjuk le az Alkalmaz gombot….
….majd Ok-val nyugtázzuk a műveletet…
….és ennek megfelelően a telepítő elkészíti számunkra a szükséges rejtett és rendszer particiókat.
Kattintsunk a Tovább gombra, a telepítő frissítéseket és egyéb összetevőket telepít, ennek során többször is újraindul…
….majd az Eszközök előkészítése következik….
….újraindulás után kapunk egy újabb üzenetet…
….majd eljutunk azokhoz a lépésekhez, amire régen vártunk, azaz a Számítógép nevének megadásával és aGyorsbeállítások használatának elfogadásával a telepítés végső szakaszához érkeztünk.
A Fiók beállítása következik…
…adjuk meg a Microsoft fiókunk adatait…
….fogadjuk el az ellenőrzés módját és ha szükségesnek tartjuk, most módosíthatjuk, illetve akinek ebben a stádiumban nincs lehetősége a kódot beírni, az kattintson a Most nincs erre módom opcióra, majd a rendszer testre szabása során pótolja ezt.
Aki szeretné a SkyDrive szolgáltatását igénybe venni, az nyomjon Tovább gombot, aki nem, annak lehetősége van ezen a ponton a szolgáltatás kikapcsolására, illetve mellőzésére is.
Microsoft ellenőrzi és beállítja a megadott MS-fiókunk adatait…
…ezt követően, amennyiben a rendszer szükségesnek találja, értesít a frissítések letöltéséről….
…majd a telepítésről…
…és végül az eredményről is.
Elérkeztünk az Alkalmazások telepítéséhez…
…újraindítás után kapunk egy újabb üzenetet…
…végül megjelenik az a kép, amire bő 15-20 perce vártunk.
Zárszó
Ezzel lényegében végeztünk is a rendszer telepítésével, de még nem mondhatjuk el, hogy be is fejeztük.
Telepítés után következik a rendszer testre szabása, a kedvenc programok telepítése, az internet kapcsolatok beállítása, illetve a még szükséges driverek telepítése és frissítése, majd utolsó műveletként a rendszer aktiválása, amennyiben ez telepítés közben online nem sikerült. Most írjuk be a Microsoft fiók ellenőrző kódját, amennyiben telepítés közben nem volt lehetőségünk megtenni, ezzel véglegesítjük a fiók megbízhatóságát. Ehhez az aprólékos és időnként hosszadalmas munkához türelmet és sok sikert kívánok!
Amennyiben kérdésed, észrevételed van az írással kapcsolatban, vagy ha hibát, hiányosságot tapasztalsz, kérjük, szólj hozzá, de örömmel veszünk minden olyan hozzászólást is, mely az írás tartalmát és a leírtak pontosítását, illetve kiegészítését célozzák.
Előfordulhat, hogy elsőre szokatlan az új Operációs Rendszer (Pl.: a START menü hiánya, aminek a klónja innen letölthető), de némi gyakorlással könnyen elsajátítható a használata.
Forrás: DirtyWindows