Online Rádió készítése (2)
Készítsünk saját webrádiót ingyen. Három programra kell hozzá. Egy szerver programra, egy sugárzó programra (ami egy Winamp bovítmény) és a Winampra.
Telepítsük a Winamp bővítményt, amit letölthettek az alábbi linkek valamelyikéről:
(bármelyik verzió megfelel, de ajánlom a legújabbat)
Persze szükséges az Internet Rádiózáshoz egy tuzfal. Ajánlott a Sygate (ingyenes), ami megtalálható az oldalamon a Letöltés menüpont alatt, vagy innen is le töltheted.
Szerver progi:
Kill server - leállítás
Hide monitor - elrejti ikonsorba
Edit log - log szerkesztése
Edit config - konfiguráció szerkesztése
Shoutcast dsp bovítmény:
Ha megvan minden, akkor neki is állhatunk. Ne feledjük, hogy a tuzfalat be kell kapcsolni. Mert ha ezt nem tesszük meg, akkor bekaphat a gépünk egy két szép vírust.
1. lépés: Indítsuk el a Winamp-ot.
2. lépés: Indítsuk a Shoutcast szerver progit.
3. lépés: Indítsuk el a Shoutcast dsp programot, amit a Winamp Options - Preferences- DSP Efects menübol érhetünk el.
A következo lépésként be kell állítanunk a Shoutcast DSP programban a dolgainkat, amelyek nélkül nem fog menni a netrádió.
Connection: Output Configuration: Addres: Saját IP* címünk, Port: 8000, Password: ezt hagyjuk békén, Encoder: ezt is hagyjuk.
Yellowpages: Ezt a menüpontot nem fényképeztem le, mert nagyon egyszeru: ide kell beírni a webrádiónk nevét, és az adatait (ugyanabba a sorba), és itt kell megadni a rádiónk honlapjának a címét, ha van.
*= Az IP címünket így tudhatjuk meg: https://www.whatismyip.com.
Most a gyári beállítások láthatók: Az Encoder Type beállítás az jó, ha pedig internet kapcsolatunk engedi, akkor pedig az Encoder Settings-ben akár 24-320 kb/s sávszélességgel is mehet az adásunk.
Az Input Device menüben hagyjuk a Winamp beálítást, azaz a gyári beálítást.
De ha azt akarjuk, hogy zene közben tudjunk beszélni, akkor állítsuk át az Input fülben a Winamp Recommended opciót a Soundcard input-ra. Ja persze ehhez kell egy mikrofon is.
Most már megvannak a Technikai beállítások és most már nincs más dolgunk, hogy összerakjunk egy mp3-makból álló zenei listát, amit tetszoleges idoben játszunk le. Beállíthatjuk úgy is, hogy össze vissza játssza le a zenének, vagy sorba. Hallgatottságunkat a következo címen nézhetjük meg: https://saját ip címünk: 8000/index.html
Itt többek között megnézhetjük az utolsó tíz számot, amit lejátszottunk.
És egy kis segítség, ha azt írná ki a Shoutcast Source progi, hogy NOT connected, akkor az adress-nél írjuk át az IP címünket a helyes címre, de ez csak a dinamikus IP címekre vonatkozik.
Írta: Varga László
Forrás: Online Média