<< Alapok
2. LECKE: A SZÁMÍTÓGÉP BEÁLLÍTÁSA ÉS TESTRESZABÁSA
BEVEZETÉS |
Az előző leckében alapvető számítógépes művelteket, különböző hardver és szoftver alkatrészeket ismerhetett meg. Ebben a leckében megismerheti a számítógép beállításokat és a testre szabást.
2.1 SZÁMÍTÓGÉP – ELSŐ ELLENŐRZÉS |
Mi a teendő mielőtt elkezdenénk használni a számítógépet? Ez főként attól függ, hogy honnan érkezik a gép, és milyen szoftverek vannak már feltelepítve. Ha egy számítógépes projekthez új gépek érkeznek telepítsen operációs rendszert és felhasználói szoftvereket és egyéb alkalmazásokat, amikre a számítógép használatának megkezdése előtt szükség van.
A teleház menedzser bizonyosodjon meg róla, hogy a számítógép minden a projekthez szükséges szoftverrel rendelkezik. Néhány dolog, ami ellenőrizzen:
§ Telepítve van a gépre az összes olyan program, ami a projekthez szükséges? Ez lehet Internet böngésző, felhasználói szoftverek (office), antivírus szoftverek, esetleg egyéb oktató programok.
§ A gép tartalmazza az össze olyan fájlt, ami a projekthez szükséges? Például: egy oktatási projekt igényelhet enciklopédiát, vagy prezentációkat az összes gépre feltöltve.
§ A számítógéphez tartoznak különböző felhasználó fiók és jelszavak? Ez egy jó módszer arra, hogy szabályozzuk, hogy melyik felhasználónak milyen programokhoz, fájlokhoz vagy beállításokhoz van jogosultsága. Ez egy másik lehetőség, amit figyelmébe ajánlunk a Microsoft SteadyState telepítése, kontrollálja, hogy a PC adott területeihez kinek van jogosultsága.
2.2 A MEREVLEMEZ PARTICIONÁLÁSA |
A patricionált merevlemeznek kettő (vagy több) különböző része van, a különféle típusú információk tárolásához. Néhány esetben az egyik partíciót az operációs rendszer és a kapcsolódó fájlok tárolására használjuk, míg a másik a felhasználói dokumentumok és beállításokat (Documents and Settings) tartalmazza.
A patricionált merevlemeznek kettő (vagy több) különböző része van, a különféle típusú információk tárolásához. Néhány esetben az egyik partíciót az operációs rendszer és a kapcsolódó fájlok tárolására használjuk, míg a másik a felhasználói dokumentumok és beállításokat (Documents and Settings) tartalmazza.
Ezt a partícionálást abban az esetben szerencsés alkalmazni, ha a merevlemez nem sérült, de az operációs rendszert tartalmazó partíciót különféle problémák miatt újra kell formáznunk. Így a felhasználói Dokumentumok és Beállítások nem törlődik ebben a folyamatban. Ezt a fajta partícionálást abban az esetben végezzük, ha operációs rendszert telepítünk a gépre. A teleház menedzserek több információért nézzék át a tanácsokat tartalmazó szövegdobozokat. A teleház menedzser bármikor tud új partíciót létrehozni.
Ha új gép érkezik operációs rendszerrel, de elkülönített partíciók nélkül, a menedzser hozzáadhat egy vagy több partíciót. A különböző partíciók akkor is alkalmazhatóak, ha két különböző operációs rendszert szeretnének használni ugyanazon a merevlemezen, úgyhogy mindegyik partícióra egy-egy operációs rendszert telepítünk. A jobb oldali, tippeket tartalmazó szövegdoboz leírja a partíció létrehozás folyamatát, miután már az operációs rendszer fel van telepítve.
2.3 OPERÁCIÓS RENDSZEREK TELEPÍTÉSE |
Ha új gép érkezik szoftverek vagy jogvédett operációs rendszer nélkül, a teleház menedzserek új operációs rendszert kell telepíteni.
Választania kell, hogy nyílt forráskódú operációs rendszert (Urbutu) vagy jogvédettet (MS Windows) telepít. Míg a jogtiszta Microsoft operációs rendszerek relatíve drágák, addig beszerezheti a régebbi verziók kevésbé drága jogtiszta másolatait is a Microsoft Authorized Refurbisher (MAR) szervezeten keresztül.
Számítógép felújító szervizek működnek számos fejlődő országban, ezeket MAR rövidítéssel jelöljük (Microsoft Jogosult Felújító). Bővebben a honlapon:www.microsoft.com/communitymar.
Az operációs rendszert CD vagy DVD lemezről tudjuk telepíteni. Mielőtt telepítenénk a teleház menedzser indítsa el a gépet, úgy hogy a CD vagy DVD meghajtó induljon el először. Ez egy alapértelmezett intézkedés az új számítógépeknél, de pl. a régebbi gépek elsőként a floppy meghajtót indítják el. Miután feltelepítettük az új operációs rendszert az informatikai menedzsernek meg kell győződnie arról, hogy visszaállította ezt az indítási módot a szabványosra. Az indítási sorrend megváltoztatásának és az operációs rendszer telepítésnek a részleteit a tanácsokat tartalmazó szövegdobozban találja.
2.4 MÁS SZOFTVEREK TELEPÍTÉS ÉS ELTÁVOLÍTÁSA |
A programok telepítésének és eltávolításának pontos ismerete nélkülözhetetlen a teleház menedzser számára.
Például, ha a teleház menedzser egy fizetős antivírus program ingyenes próbaverzióját használja és az lejár. Ezután eldönti, hogy ingyenes antivírus szoftvert telepít inkább, minthogy előfizetési díjat fizessen az eredeti szoftverért. Ebben az esetben tudnia kell, hogy hogyan távolítsa el az először használt programot.
Persze lehetséges, hogy az eredeti antivírus program marad, de ez zavarokat fog okozni az új anti vírus programmal. Elképzelhető, hogy az új nem működik tökéletesen és lelassítja a számítógépet.
Egy másik ok, amiért hasznos az eltávolítás hogyanjának ismerete, amikor valaki letölt egy szükségtelen vagy nem megfelelő programot, vagy esetleg olyat, amely lelassítja a gépet.
A szoftverek megfelelő eltávolításának lépései a szövegdobozban.
A szoftverek telepítése tipikusan egyszerűbb, mint az eltávolításuk. A programok hozzáadása/ eltávolítása használható telepítésre is, bár a legtöbb program automatikusan elindul, ha megnyitja a telepítő programot. Fontos, hogy a teleház menedzser meggyőződjön arról, hogy a telepítendő szoftver előnyős, kompatibilis az operációs rendszerrel, és nem lassítja a gép működését.
Egy jó módszer arra, hogy megfelelő programokat találjon a C- Net weboldal,www.download.com. További részleteket talál a szövegdobozban, mely gépíró szoftvert használ példaként.
2.5 A FELHASZNÁLÓI FIÓK BEÁLLÍTÁSA |
A felhasználói fiók, információk beállítása, melyet az operációs rendszer alkalmaz, arra, hogy kiválassza azokat a beállításokat, melyeket egy adott felhasználó előnyben részesít (mint pl. az asztal háttere vagy az ikonok mérete), kontrollálja, hogy mely mappákhoz és fájlokhoz van hozzáférése, és milyen tevékenységek engedélyezettek számára.
Egy új operációs rendszer telepítését követően, a felhasználónak be kell állítania egy alap felhasználói fiókot. Ez a fiók, egy alapértelmezett fiók az adminisztrátornak. Ez annyit jelent, hogy e fiók felhasználója hozzáfér az összes számítógép beállításhoz, telepíthet és eltávolíthat programokat.
A legtöbb esetben a teleház menedzser korlátozott hozzáféréseket biztosít a teleház felhasználói részére. A menedzser beállíthat egy egységes fiókot az összes felhasználó részére (mint pl. diákok, vagy vendégek) vagy külön fiókokat is készíthet, saját jelszóval igénytől függően.
A menedzser egyszerűen beállíthatja a felhasználói fiókokat, miután belép a számítógépbe adminisztrátorként. A Windows gépeknél működő gépeknél válassza a Start menü àVezérlőpult à Felhasználói fiókokat. A Windows operációs rendszerrel működő gépeknél a szabvány fiók típus beállítható minden felhasználónak. A teleház menedzser adminisztrátorként bejelentkezve el tud távolítani felhasználókat, megváltoztathat jelszavakat.
RÖVID ÖSSZEFOGLALÓ |
Ebben a leckében a számítógépes beállítások első lépéseivel ismerkedhetett meg. Úgy mint a particionálás, programok hozzáadása stb.
A főbb pontok:
§ Minden szükséges program rendelkezésre áll a számítógépen? Például: Internet böngésző felhasználói szoftverek, antivírus szoftvre vagy oktató programok.
§ A merevlemez partícionálása szerencsés abban az esetben, ha a merevlemez nem sérült, de az operációs rendszert tartalmazó partíció különféle problémák miatt újra formatálást igényel. Ezután a felhasználói „Dokumentumok és Beállítások” nem vesznek el a folyamatban.
§ A teleház menedzserként választania kell jogvédett (MS Windows) vagy nyílt forráskódú (Unbutu) operációs rendszerek telepítése között.
§ Segédprogramokat a www.download.com oldalról tölthet le.
FELADAT |
A számítógép, amit általában használ, particionált? Kövesse az instrukciókat a „Tanácsok a merevlemez particionálásához” szakaszban addig, ahol láthatja, hogy milyen partíciók vannak már, és mekkora a méretük. Ha már partícionált a számítógép, milyen típusú fájlok és programok vannak az egyes partíciókon? Nézze meg, hogy ki tudja-e találni a Saját gép megnyitásával.
Kövesse a „Tanácsok szoftverek eltávolításához” lépéseit, keressen és töröljön el néhány nem használt szoftvert gépéről. Ha a számítógép nem az öné, vagy ha nem biztos benne, hogy mely szoftver szükségtelen kérjen segítséget és engedélyt elsőként.
Állítson be egy új felhasználói fiókot a gépén és ezután lépjen be ennek a használatával.
Miben más a megjelenés és miben másak a jogosultságok?
FELHASZNÁLT IRODALOM, HIVATKOZÁSOK |
Computers for Zambian Schools. (2008). Basic Computer Maintenance and Troubleshooting. Lusaka, Zambia.
Yarnold, S. (2008). Upgrading and Fixing a PC, Second Edition. Warwickshire, United Kingdom: In Easy Steps Limited.
<< Alapok