<< Alapok

 

3. LECKE: SZÁMÍTÓGÉP KARBANTARTÁS A TELEHÁZBAN

 

3.1 A SZÁMÍTÓGÉP KARBANTARTÁS JELENTŐSÉGE

Képzelje el úgy a számítógépet, mint az emberi testet. Általában mindenféle tanácsot kapunk arra vonatkozóan, hogy hogyan legyünk jó formában. Például, hogy hogyan étkezzünk helyesen, hogyan kerüljünk bizonyos káros tevékenységeket, és, hogy mozogjunk rendszeresen a jó kondíciónk érdekében. Ha nem tartjuk karban testünket, kórházban köthetünk ki, olyan problémákkal, mint magas vérnyomás, a túltápláltságból, a túlzott só fogyasztásból, és mozgáshiányból eredően vagy tüdőproblémákkal a dohányzás miatt. Testünkhöz hasonlóan, ha beengedünk a számítógépbe különféle káros anyagokat, (por) programokat (vírusok) és nem figyelünk a szoftvereink megfelelő állapotára (frissítések), a számítógéppel egy idő után olyan problémák adódhatnak, amik nehezen kezelhetőek.

A megfelelő karbantartás biztosítja a gép szabályos működését évről évre. Különféle komputer karbantartási módszereket részletezünk a továbbiakban.

3.2 SZOFTVERKARBANTARTÁS

A szoftverprogramozók folyamatosan készítenek frissítéseket a szoftver csomagjaikhoz, amint problémákat fedeznek fel a programmal kapcsolatban. Emellett eszközöket  a hibák kiküszöbölésére.

Az bármely szoftverre vonatkozhat, de különösen jellemző az operációs rendszerekre. A felhasználók részére elengedhetetlen, hogy szoftverfrissítéseket telepítsenek fel számítógépeikre, ahhoz, hogy azok jól működjenek. A frissítések különféle módjait a további szakaszokban részletezzük.

Automatikus frissítések. Ha a gép elég gyors Internet kapcsolattal rendelkezik, a frissítések legegyszerűbb módja, ha megengedi a programoknak, hogy automatikusan ellenőrizzék a frissítéseiket, letöltsék és telepítsék azokat, amikor szükséges. Amikor egy új számítógépen állít be MS Windows-t ez egy olyan opció, amit a szoftver felajánl. Semmilyen közreműködést nem kíván a felhasználó részéről, és a számítógépes rendszer állandó aktualizált állapota érhető így el. Az automatikus frissítések beállításához a Windows operációs rendszerrel működő gépnél, válassza a Vezérlőpult, Rendszerek opcióját.

Automatikus figyelmeztetések és frissítések. Ha a számítógép csatlakozik az Internethez, de a kapcsolat bizonyos időközönként lassú, egy másik lehetőség, hogy a gép automatikusan ellenőrizze a frissréseket. De ebben az esetben nem tölti le és telepíti azokat, amíg a felhasználó nem ad rá utasítást. Az MS Windows gépeknél ha ezt az opciót választjuk a tálcán megjelenik egy figyelmeztetés, amikor frissítések várakoznak. Ha az Internet kapcsolat sebesség helyreáll, a felhasználó telepítheti a frissítéseket.

Manuális frissítés. A felhasználó kikapcsolhatja az összes automatikus frissítésre vonatkozó ellenőrzést és választhatja a manuális ellenőrzést. Azoknál a gépeknél, amelyek csak ritkán csatlakoznak az Internethez ez egy jó megoldás lehet, egészen addig, amíg a felhasználó észben tartja, a frissítések ellenőrzését, amikor csatlakozik. Néhány programnak nincsen automatikus frissítési lehetősége, így csak ezen a módon frissíthető. A programoknak általában van egy menü eleme, a „frissítések ellenőrzése”, amit a felhasználó elindíthat, ha csatlakozik az Internethez.

Offline frissítés. Ha a számítógép olyan helyen működik, ahol sosem kapcsolódik az Internethez, a rendszergazdának kell letölteni a frissítéseket egy olyan gépről, ami csatlakozik az Internethez, és továbbítani (CD, pen drive) ezeket amikor a frissítések aktuálissá válnak. Ez akkor is hasznos, ha több géppel rendelkezik, amelyek ugyanazt a frissítést igénylik. Ahelyett, hogy mindegyik gépre letöltenénk külön-külön a frissítéseket, egy gépen letölthetjük, és megoszthatjuk a többi gép között. Az operációs rendszerek offline frissítései könnyen megtalálhatóak az Interneten. MS Windows számítógépekhez tartozó frissítéseket a www.microsoft.com/downloads weboldalon talál.

3.3 VÍRUSOK ÉS EGYÉB KÁRTEVŐK ELLENI VÉDELEM ÉS ELTÁVOLÍTÁSUK

A vírusokat, kémszoftvereket és egyéb rosszindulatú kártevőket együttesen maleware-nek  (rosszindulatú számítógépes programok) nevezzük. A védelem ellenük a teleház menedzser fontos feladata. Elővigyázatosság nélkül a teleház hamar a kártevők prédájává válhat. Gépről gépre fognak terjedni, ami lelassítja őket, nem működnek majd megfelelően és elképzelhető, hogy teljesen használhatatlanná válnak.

A teleház menedzsernek meg kell győződnie arról, hogy az összes gépre van antivírus szoftver telepítve, úgy hogy az időről időre frissíti vírus adatbázisát, és folyamatosan ellenőrzi a számítógépet.

A tippeket tartalmazó szövegdobozban részletesebben olvashat erről.

A menedzsernek szigorú intézkedéseket kell alkalmaznia, hogy megelőzze a vírusfertőzést. Mivel a vírusok könnyen terjednek a pen drive-ok használatával, az intézkedések megtilthatják a pen drive-ok alkalmazását, vagy kérheti az eszközök ellenőrzését mielőtt a teleházban használnák. A másik intézkedés, amit érdemes megfontolni a letöltések letiltása, mivel a gyanútlan felhasználók véletlenül letölthetnek kártevőket.

A tűzfal, ami blokkolja a veszélyes elemek letöltését szintén hasznos lehet.

3.4 HARDVERKARBANTARTÁS

Van néhány jellemző hardver probléma, ami elkerülhető vagy legalábbis gyakoriságuk csökkenthető különböző védelmi intézkedésekkel.

Ezek a követezőek:

Por kontroll. A por nagyon ártalmas a számítógép alkatrészeknek. A túl sok por mechanikai hibákat okozhat a gép mozgó alkatrészeinél. A por minimálisra csökkentése nagyon fontos a teleházban, a gépkarbantartás szempontjából. A számítógépes helység tisztán tartását részletesebben tartalmazza a 2. Modul. A gépeket rendszeresen portalanítani kell (száraz ruhával letörölni) ha a számítógépeket egy különösen poros térben tárolják. Célszerű porvédő zsákokat alkalmazni (a gépek kikapcsolása után). Továbbá, ha a ház nyitva van, mondjuk javítások miatt, fújjuk ki. Ez legjobb sűrített levegővel. Különféle elektronikus és mechanikus eszközök érhetőek el a levegő sűrítésére.

Hőmérséklet kontroll. A számítógép alkatrészek, különösen a CPU vagy processzor, nagy mennyiségű hőt termel működése közben. Fontos, hogy ez a hő csökkenjen, hogy túlfűtés következtében ne sérüljön a gép. A számítógépeknek van ventillátoruk és hűtőjük, de ezek csak addig működnek, amíg a levegőáramlás akadálytalan. Ez azt jelenti például, hogy a laptop nem tud leállni hosszú időn keresztül, ha egy puha felületen van, ami körbeveszi, és egy asztali komputer nem használható, ha egy szekrényben tároljuk. Jó ötlet lehet a számítógépes helyiség hőmérsékletét alacsonyan tartani. Légkondicionáló alkalmazása is jó megoldás lehet, mivel az ablakokat célszerű zárva tartani, hogy minimalizáljuk a port. Azonban számos teleház nem engedhet meg magának légkondicionálót és az ahhoz tartozó elektromos áram költségeit. Ebben az esetben a függönyök, a nyitott ablakok és a ventillátorok a legjobb alternatívák, de alkalmazásuk nagyobb figyelmet igényel a por miatt.

Túlfeszültség elleni védelem. Több országban az elektromos energia ellátásnak nincs állandó (ellenőrzött) feszültsége. A feszültség változékony olyan hullámok következtében, melyet okozhatnak viharok, vagy akár áramkimaradást követően az áram visszatérése is. A feszültség ingadozások károsíthatják a számítógépet és az elektronikus alkatrészeket egyaránt. A legegyszerűbb formája a túlfeszültség elleni védelemnek, ha túlfeszültségvédő elosztót vásárolunk. Ez az eszköz 4-5 kivezetőt tartalmaz, biztosítékkal védett, amely kicsapódik túlfeszültség esetén. A feszültség elosztóknak a minősége ugyan nem garantálható, de a legbiztonságosabb módja a védelemnek. A másik formája a túlfeszültség elleni védelemnek az ún. túlfeszültségvédő. Ezt arra a helyre szereljük, ahol az áram belép a számítógépes helyiségbe. Ezek az eszközök, ugyan drágábbak, de jobb minőségűek, és meg fogják védeni az összes konnektorba csatlakoztatott elektronikus eszközt a helyiségben. A harmadik opció a szünetmentes tápegységek beszerzése és megosztása két komputer között (mivel 6-10 lyukat tartalmaznak). A szünetmentesek szabályozzák a rajtuk beáramló feszültséget és tartalmaznak egy elemet, amely lehetővé teszi, hogy a gép folyatassa a működését áramkimaradás esetén is. A típusától és a hozzá csatlakoztatott eszközök mennyiségétől függően az elem kitarthat néhány perctől egy óráig is. De mindenképpen elegendő időre ahhoz, hogy a felhasználó elmentse az éppen szerkesztés alatt lévő fájlokat és megfelelően leállítsa a gépet.

Laptop karbantartás. A laptopokkal működő számítógépes helyiség számára van néhány további intézkedés, amely hatással lehet a gép élettartamára. Mivel a laptopokat egyik helyről a másikra tesszük, és teljesen másként kezeljük, mint az asztali gépeket, így sokkal valószínűbb hardver problémák megjelenése. Az egyik problémás terület például az AC adapter portja. Ha ez a laptop hátsó részén található könnyen vissza lehet hajlítani és véletlenszerű nyomást gyakorolni az adapterre, ha az asztal lapjához szorítjuk. Az AC port (és minden más port, ami a gép hátsó részén van) könnyen megsérülhet ettől a nyomástól. Ezért a felhasználóknak meg kell mutatni a megfelelő laptop használati technikát.

A másik problémás terület a csavarok a laptop testén, melyek fokozatosan meglazíthatják a házat, illetve billegővé tehetik a gépet. A teleház menedzser rendszeresen (mondjuk kétszer évente) meg kell húznia a laptop csavarjait.

3.5 PERIFÉRIÁK HASZNÁLATA ÉS KARBANTARTÁSA

A perifériák szintén tovább működnek, ha megfelelően karbantartjuk őket. A perifériák, a nyomtatók, a projektorok és a külső meghajtók számára az összes fenti tanács a hőmérséklettel, a porral és a túlfeszültség védelemmel kapcsolatban szintén releváns információk. Olyan tippeket talál még a nyomtatók és projektorok használatával kapcsolatban a tananyag további részeiben, melyek segítik hatékony működésük és élettartamuk megőrzését.

LCD projektor megfelelő használata.

Az LCD projektor egy értékes eszköz. Készíthet vele prezentációkat és segítségére lehet a képzések során. Az LCD projektoroknak nagyon költséges a beszerzésük. Ha rendelkezik projektorral nagyon fontos, hogy megőrizze jó állapotát.

Néhány javaslat:

  • Tárolja és szállítsa bélelt táskában. Ez megóvja a portól, és megvédi a durvább kezelés esetén is.
  • Tartson egy kijelölt túlfeszültség védő elosztót a projektornál és ismertesse a felhasználókkal az eszközök együttes alkalmazásának jelentőségét.
  • Tájékoztassa a projektor megfelelő leállításáról az összes felhasználót. A legtöbb projektor esetében a helyes leállítási procedúra az, hogy nem húzzuk ki a konnektorból addig, amíg le nem hűl. Ezt a helyzetjelző fény megváltozása jelzi, vagy a ventillátor automatikus lekapcsolása.
  • Fontos, hogy a projektor lámpa teljesen lehűljön, ahhoz, hogy élettartamát megnöveljük.
  • Fontos megjegyezni, hogy a projektor lámpa (izzó) ami a legdrágább alkatésze a projektornak, elhasználódik és időnként cserére szorul. A projektor izzók az új projektor árának felébe kerülnek!
  • Fontos, hogy rendelkezzen egy csereizzóval szükség esetére.

A nyomtató hatékony használata.

A legtöbb számítógépes helyiség rendelkezik legalább egy nyomtatóval. Ezt a teleház menedzser és néhány kijelölt felhasználó kezeli. A nyomtatók hasznos erőforrások, de ha nincsenek ellenőrizve elhasználódnak. Ez a nyomtató szükségtelen kopásához vezethet és túlzott tinta- és papírhasználathoz. Bölcs döntés lenne, ha hozna néhány intézkedést azzal kapcsolatban, hogy milyen anyagok nyomtathatóak, és milyen esetekben megengedett a színes nyomtatás. Arra is utasíthatja a felszanálókat, hogy nyomtatás előtt ellenőrizzék a nyomtatási képet, a szükségtelen oldalak nyomtatásának elkerülésére. Továbbá a nyomtatóknak különféle beállításai léteznek, amelyek szabályozzák a nyomtatási minőséget, és így a felhasznált tinta mennyiségét. A tintasugaras nyomtatóknak általában van olyan beállításuk, hogy „vázlat” vagy „gyors” nyomtatás, ami jóval kevesebb tintát igényel, de a kivitelezés megfelelő. Ezt az opciót a dokumentum nyomtatásánál találja. Válassza a Nyomtatás opciót a Fájl menüből (vagy az Office gombot a MS Word 2007-ben). Amikor megnyitja a nyomtatást, megjelenik a nyomtatási tulajdonságok gomb a kiválasztott nyomtató mellett. Erre kattintva különféle lehetőségek jelennek meg, mint a nyomtatási minőség, vagy a szín.

RÖVID ÖSSZEFOGLALÓ

Ebben a leckében a következőkkel ismerkedhetett meg:

  • A számítógép szoftvereket állítsa automata frissítésre, arra az esetre, ha bármilyen új frissítés elérhető.
  • Hatékony vírusvédelmet biztosíthat az AVG ingyenes verziójának használata. Elérhető a https://free.avg.com oldalon. Nincsen tökéletes antivírus szoftver, éppen ezért válasszon egy másodlagos vírusirtó programot is.
  • Az Avast antivírus szoftver, a www.avast.com oldalon elérhető. Jól fog működni együtt az AVG-vel, ha nem állítunk be automata ellenőrzést. Egy másik jó másodlagos program lehet a Malwarebytes Anti-Malware programja, ami a www.malwarebytes.orgoldalon található.
  • Van néhány jellemző hardver probléma, ami elkerülhető vagy legalábbis gyakoriságuk csökkenthető ha különféle védelmi intézkedéseket teszünk. Ezek a védelmi intézkedések lehetnek a por kontroll, a hőmérséklet kontroll és a túlfeszültség elleni védelem.

FELADAT

Nyissa fel a házat, és nézze meg milyen poros. Milyen eszközök állnak rendelkezésére, ahhoz, hogy biztonságosan eltávolítsa a port anélkül, hogy megsérülnének az eszközök. Kísérletezzen a rendelkezésére álló felszereléssel és számoljon be a tapasztalatokról.

Keresse és nyissa meg az antivírus programot a gépen. Ellenőrizze, hogy a vírus adatbázis naprakész. Ha nem az, frissítse a szoftvert és vegye észre, hogy létezik egy opció arra, hogy a program automatikusan keressen frissítéseket. Nézze meg azt is, hogy van egy olyan opció, mely lehetővé teszi, hogy beütemezzen rendszeres ellenőrzéseket.

Találja ki, hogy hogyan állítja be a nyomtatót, úgy hogy az alapbeállítás legyen fekete és fehér (nem színes) és „vázlat” vagy „gyors nyomtatás”.

FELHASZNÁLT SZAKIRODALOM, HIVATKOZÁSOK

Computers for Zambian Schools. (2008). Basic Computer Maintenance and Troubleshooting. Lusaka, Zambia.

Yarnold, S. (2008). Upgrading and Fixing a PC, Second Edition. Warwickshire, United Kingdom: In Easy Steps Limited.

 

 
 
 
Készíts ingyenes honlapot Webnode